Detail aktivity

Pamiatka:
Dom ľudovej kultúry Moravské Lieskové
Typ:
Ľudová architektúra
Podujatie:
Popoludnie v múzeu
Typ:
Deň otvorených dverí
Ilustračná fotografia
Dom ľudovej kultúry Moravské Lieskové, Popoludnie v múzeu
Miesto / adresa:
Moravské Lieskové 23
Mesto:
Moravské Lieskové
Popis:
Múzeum (dnes Dom ľudovej kultúry) v Moravskom Lieskovom vzniklo pred dvadsiatimi rokmi pri príležitosti 600. výročia prvej písomnej zmienky o našej obci. Nachádza sa v priestoroch bývalého stoličného domu, ktorý v r. 1821 vyhorel.
V r. 1827 budovu odkúpila evanjelická cirkev a zriadila v nej faru.Po vybudovaní novej fary v r. 1931 v týchto priestoroch sídlila pošta s bytom pre poštmajstra. V 70. rokoch 20. storočia vystavili v obci novú poštu. V byte zostal bývať poštmajster s rodinou. Po ich smrti budova začala chátrať. V r. 1998 dva týždne pred oslavami 600. výročia obce začali dôchodcovia s rekonštrukciou budovy a zriadením múzea. Dokázali to za neuveriteľne krátky čas.
Vo vonkajších priestoroch sa nachádza poľnohospodárske náradie. Prvá veľká miestnosť je venovaná spracovaniu a úprave plátna a odevu. V druhej veľkej miestnosti je zariadená sedliacka izba s výstavou kroja. V nasledujúcej malej miestnosti sa nachádzajú kuchynské nádoby a náradie.
V poslednej najmenšej miestnosti (bývalej farskej kancelárii) sú vystavené fotografie a dokumentačný materiál o významných osobnostiach pôsobiacich v našej obci.
V múzeu si môžete vypočuť sprievodné slovo, ktoré pre našu obec nahral herec Josef Abrhám. Je vnukom evanjelického kňaza a dramatika Jozefa Hollého (1879 - 1912), ktorý pôsobil v našej obci v r. 1903 - 1912. K jeho najznámejším divadelným hrám patria Márnotratný syn, Amerikán, Geľo Sebechlebský a Kubo.
Najnovším exponátom je pracovný stôl Jozefa Hollého, ktorý nám darovala manželka jeho vnuka režiséra Martina Hollého ml.
V našej obci sú okrem Jozefa Hollého s manželkou pochovaní i jeho potomkovia:
- dcéra - textilná umelkyňa, dramatička a scenáristka - nár. umelkyňa Elena Holéczyová,
- syn - herec a divadelný režisér - Martin Hollý st.,
- vnuk - filmový a televízny režisér - zasl. umelec Martin Hollý,
- zať - lekár a spisovateľ - Ervín Holéczy (pseudonym Peter Zván).
Sprístupnenie:
Pamiatka slúži bežne na prehliadky
Vzťah k DEKD:
Podujatie je špeciálne pripravené pre DEKD
Určenie:
Verejnosť
Dátum a čas:
Nedeľa, 8.9.2019 od 13:00 do 18:00
Vstupné:
Zadarmo
Organizátor:
Jednota dôchodcov Moravské Lieskové
Webstránka:
http://www.moravskelieskove.sk/muzeum-0.html
Telefón:
0908 121 577

Vrátiť sa späť na Katalóg aktivít DEKD