Detail aktivity

Pamiatka:
Dóm sv. Martina
Typ:
Kostoly, kláštory, synagógy
Podujatie:
Prehliadky krovu lode a interiéru veže
Typ:
Prehliadka, sprevádzanie
Ilustračná fotografia
Dóm sv. Martina, Prehliadky krovu lode a interiéru veže
Miesto / adresa:
Rudnayovo nám. 1
Mesto:
Bratislava - Staré Mesto
Popis:
Na začiatku jeho existencie bol pápežský súhlas s premiestnením prepoštského Kostola Najsvätejšieho Spasiteľa z hradu do podhradia. Prestavba, ktorá sa od 14. storočia realizovala pod patronátom panovníka a mestskej rady, vtláčala vtedy už mestskému farskému kostolu gotickú podobu.
Dóm sv. Martina bol korunovačným kostolom v rokoch 1563 až 1830. Ako prvého tu korunovali Maximiliána II. Po nej ich nasledovalo ďalších osemnásť, medzi nimi aj korunovácia Márie Terézie (25. júna 1741).
Postupná barokizácia Dómu sa sústredila najmä na interiér a výstavbu štvrtej kaplnky. V rokoch 1732 až 1734 sa chrámový pôdorys na severnej strane rozšíril o Kaplnku sv. Jána Almužníka, ktorá patrí k umelecky najhodnotnejším pamiatkam v Bratislave. Barokovú vežu v roku 1833 zničil požiar spôsobený bleskom. Nová veža získala novogotický vzhľad, ktorý má dodnes. V súčasnosti dosahuje výšku 85 m. Na jej vrchole sa nachádza pozlátený vankúš s rozmermi 2x2 m, na ktorom leží pozlátená napodobenina uhorskej kráľovskej koruny. Vo veži sú osadené dva zvony.
Sprístupnenie:
Pamiatka je bežne uzavretá pre verejnosť
Vzťah k DEKD:
Podujatie je špeciálne pripravené pre DEKD
Určenie:
Verejnosť
Dátum a čas:
Utorok, 15.9.2020 od 14:00 do 16:00
Vstupné:
Zadarmo
Organizátor:
KPÚ Bratislava

Vrátiť sa späť na Katalóg aktivít DEKD