Detail aktivity

Pamiatka:
Kaštieľ Veľký Biel
Typ:
Kaštiele, kúrie
Podujatie:
Vitajte v kaštieli grófa Imricha Csákyho !
Typ:
Deň otvorených dverí
Miesto / adresa:
kaštieľ Veľký Biel
Mesto:
Veľký Biel
Popis:
Výstavba kaštieľa Imricha Csákyho vo Veľkom Bieli začala na jar r. 1719; už v roku 1730 bol kaštieľ obývateľný a definitívne ho dokončili v roku 1732. Stavebné práce vykonával Jozef Eszterházy, majiteľ bernolákovského kaštieľa. Budovu projektoval Fischer von Erlach a jeho syn, realizáciou bol poverený dvorný staviteľ Anton Martinelli.
Pôvodne dvojpodlažná baroková budova s prvkami nastávajúceho klasicizmu tvarom nedokončeného štvorca, otvoreného smerom na sever k hospodárskym budovám a parku, vytvára intímny priestor neuzavretého nádvoria. Skrátené krídla štvrtej strany poskytovali výhľad cez nádvorie na niekdajší park. Nárožia kaštieľa zdobia štyri štvorstranné veže, prečnievajúcej streche rizalitu dominuje vežička. Nad vstupom je slávnostná sieň, ku ktorej z vestibulu vystupuje schodisko s kamenným zábradlím a sochami v nikách. Do polovice 18. storočia kaštieľ slúžil ako seminár pre kňazov; od roku 1882 do roku 1917 bielsky kaštieľ vlastnil Alexander Dadányi; jeho rodina sa po 1. svet. vojne do obce nevrátila a celý majetok prešiel do správy štátu. Od r. 1917 do r. 1945 ho vlastnili rodiny Fenyovcsik a Karlóczi, po nich do r. 1948 Mikušovci a veľkostatkár Uhlík.

Bombardovanie na konci 2. svet. vojny úplne zničilo pravé krídlo kaštieľa, strop bez opory sa prepadol, dažďová voda pretekala na steny a zničila pôvodné maľby na stenách a strope. Trámy strešnej konštrukcie aj vzácne staré stromy v anglickom parku skončili ako palivo vojakov aj dedinčanov. Po roku 1948 časť kaštieľa využívalo JRD ako hospodársky dvor, ďalšie miestnosti slúžili na „kultúrne podujatia“ ako „kino“ a „divadlo“.
V roku 1956 začal podľa projektu Ing. arch. Jozefa Moreňa Okresný stavebný podnik v Pezinku rekonštrukciu a obnovu kaštieľa, v roku 1961 bol kaštieľ odovzdaný do užívania ako domov dôchodcov. Vikiere do strechy vstavaného poschodie narušili pôvodný historický vzhľad budovy, reštaurátorom sa však podarilo uviesť do pôvodného stavu vonkajšiu fasádu a takmer všetky historické a umelecké diela, figurálne zobrazenia ročných období v miestnostiach, schodište dozdobili putami, pôvodne záhradnými soškami, pôvodné sú aj erby majiteľov kaštieľa.
V roku 1960 bol k budove pridelený aj pozemok s výmerou 942 árov. Od októbra 1988 do do r. 2004 kaštieľ slúžil ako ústav sociálnej starostlivosti pre mentálne postihnuté ženy.

V súčasnosti sa majoritní vlastníci kaštieľa (potomkovia rodiny Uhlíkovcov) v spolupráci s Národným Trustom n.o. a ZO Slovenského zväzu záhradkárov Veľký Biel usilujú o záchranu a efektívne využívanie tohto skvostu barokovej architektúry na Slovensku.

Počas podujatia bude pre návštevníkov pripravená prehliadka kaštieľa s odborným výkladom (10:00 hod, 13:00 hod a 15:00 hod). Pre deti sú pripravené tvorivé výtvarné a hudobné dielne.
Vzťah k DEKD:
Podujatie je špeciálne pripravené pre DEKD
Určenie:
Rodiny s deťmi
Dátum a čas:
Utorok, 15.9.2020 od 10:00 do 17:00
Vstupné:
Obvyklé
Organizátor:
Národný Trust n.o.
Telefón:
0907296724

Vrátiť sa späť na Katalóg aktivít DEKD