Detail aktivity

Pamiatka:
Sýpka
Typ:
Technické a industriálne pamiatky
Podujatie:
Dni európskeho kultúrneho dedičstva 2013
Typ:
Prehliadka, sprevádzanie
Miesto / adresa:
Pod sýpkou
Mesto:
Holíč
Popis:
Obilná sýpka sa v extraviláne Holíča začala stavať v októbri 1757. Sýpka bola odovzdaná do užívania v priebehu roku 1761. Na úrovni prízemia sa v hmote budovy nachádzali dva prejazdy, z ktorých boli schodišťami sprístupnené nadzemné podlažia sýpky a dva ďalšie samostatné vstupy do pivničného podlažia. Všetky nadzemné podlažia boli stavebne identické a vrátane suterénu zaklenuté. Realizátorom stavby bol s najväčšou pravdepodobnosťou Adam Tadeáš Karner. Koncom 18. storočia boli zhotovené plány na prestavbu sýpky, avšak nepodarilo sa ich zrealizovať. Sýpka sa zachovala do súčasnosti, pamiatkovo skúmaná nebola. V rámci Dní európskeho kultúrneho dedičstva 2013 bude sýpka pre verejnosť sprístupnené 14. septembra 2013 od 09:00 do 16:00 hodiny v podobe prehliadky so sprievodcami.

V prípade záujmu sa uskutočňuje aj putovanie Po stopách Márie Terézie organizované Klubom Turistov Holíč v spolupráci s Mestom Holíč. Stretnutie a registrácia je 14.9 medzi 8:00 a10:00 pred Domom turistiky- ul. Kátovská 33. Ukončenie a uzáver všetkých tratí je v Dome turistiky do 16:00. Štartovné je 1 €. Záujemcovia si majú možnosť vybrať zo 6 tratí. Trasa A je pre obľúbencov histórie, pretože sa väčšinou navštevujú pamiatky Mesta Holíč sprístupnené verejnosti v Dňoch európskeho kultúrneho dedičstva.
Trasa „A“ – dôchodcovská a pre rodiny s deťmi – 6 km – žltá značka
Dom turistiky – sídlisko M. Nešpora – liehovar (pálenica) – kaštieľ – námestie – radnica – evanjelický kostol – baroková sýpka – veterný mlyn (kontrola č. 1) – židovský cintorín – mestský cintorín – Loretánska kaplnka, kostol Božieho srdca – dole námestím a hlavnou ulicou späť do Domu turistiky.
Sprístupnenie:
Pamiatka slúži na iné účely
Vzťah k DEKD:
Podujatie je špeciálne pripravené pre DEKD
Určenie:
Verejnosť
Dátum a čas:
Pondelok, 14.9.2020 od 09:00 do 16:00
Vstupné:
Zadarmo
Organizátor:
Mesto Holíč
Telefón:
0907 657 884

Vrátiť sa späť na Katalóg aktivít DEKD