Detail aktivity

Podujatie:
Zamerané na starousadlíkov II.
Typ:
Deň otvorených dverí
Miesto / adresa:
Poštová
Mesto:
Handlová
Popis:
V dopoludňajších hodinách sa v Dome stretávania stretnú školáci so svojimi učiteľmi. Komentovanou prehliadkou pamätnej izby sa oboznámia z históriou Handlovej, nemeckej poľnohospodárskej obce, ktorú v roku 1909 zmenilo spustenie priemyselnej ťažby uhlia. Pohnuté roky konca 2. sv. vojny pretvorili Handlovú rokmi na mesto multikultúrne, v ktorom žijú viacerí príslušníci národnostných menšín. Pripravená beseda, zaujímavé premietanie z histórie karpatských Nemcov na Slovensku, vedomostný kvíz z cenami, to všetko nájdu školáci na návšteve Domu stretávania. Určite sa spoločne so speváckou skupinou Grünwald naučia aj nemeckú ľudovú pieseň, alebo nemeckú báseň. Na záver si pripravia niečo malé „tradičné“ zo starej tradičnej nemeckej kuchyne.

V popoludňajších hodinách budú dvere otvorené všetkým záujemcom o spoznanie života nemeckej Handlovej. Ako sa tu žilo, aké boli zvyky pri významných udalostiach (svadba, krst, dožinky), ako sa nemecké obyvateľstvo zabávalo, čomu sa venovali ženy a matky v domácnostiach počas dlhých zimných večeroch, to prinesie rozprávanie členov karpatskonemeckého spolku, ktoré bude prepojené s verejnou skúškou nácviku piesní v nemeckom aj slovenskom jazyku.

Príďte sa pozrieť nielen na výstavu, bohatý kultúrny program, ale spoznajte život nemeckej menšiny žijúcej v Handlovej od 14.storočia a obohaťte nielen svoje duchovné dedičstvo.
Sprístupnenie:
Pamiatka slúži na iné účely
Vzťah k DEKD:
Podujatie je zosúladené s termínom DEKD
Určenie:
Verejnosť
Dátum a čas:
Piatok, 18.9.2020 od 10:00 do 18:00
Vstupné:
Zadarmo
Organizátor:
Karpatskonemecký spolok Handlová a mesto Handlová
Webstránka:
http://www.handlova.sk
Telefón:
0905215228

Vrátiť sa späť na Katalóg aktivít DEKD