Detail aktivity

Pamiatka:
Štátny archív v Trnave
Typ:
Meštianska architektúra
Podujatie:
Deň otvorených dverí v Štátnom archíve v Trnave
Typ:
Deň otvorených dverí
Ilustračná fotografia
Štátny archív v Trnave, Deň otvorených dverí v Štátnom archíve v Trnave
Miesto / adresa:
Štátny archív v Trnave, Štefánikova 7
Mesto:
Trnava
Popis:
Pri príležitosti Dní európskeho kultúrneho dedičstva Štátny archív v Trnave otvára svoje brány širokej verejnosti.
Program podujatia: Komentované prehliadky budovy archívu.
Každú celú hodinu komentované prehliadky budovy archívu, zrekonštruovaného meštianskeho domu v centre Trnavy, pamiatkovo chráneného, ktorého základy siahajú do obdobia 14. storočia. Návšteva priestorov bádateľne, archívnych depotov a ďalších bežne nedostupných priestorov archívu. Prehliadky zabezpečia odborní pracovníci archívu, ktorí záujemcov oboznámia aj s poslaním, stručnými dejinami a úlohou archívu v dnešnej spoločnosti. Prehliadky: o 9:00, 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 14:00, 15:00, 16:00.
Tvorivé dielne (nielen) pre deti: Od vtáčieho brka po počítač (praktické ukážky rôznych nástrojov na písanie z minulosti až do súčasnosti); ukážky pečatenia voskom, skladanie puzzle, archívne bludisko i tajničky.
Výstava CHUTE A VÔNE MINULOSTI.
Na výstave návštevníci uvidia originály archívnych dokumentov, vďaka ktorým sa prenesú do minulosti a nahliadnu do kuchyne našich predkov. Či už cez recepty, ktoré sa nám zachovali do dnešných dní, alebo aj cez rôzne súpisy vybavenia kuchýň v priebehu storočí. Osobitný priestor je na výstave venovaný aj vínu, ktoré je neodmysliteľne späté s trnavským regiónom. Lákadlom tohtoročnej výstavy sú aj rôzne staré reklamy reštaurácií, ako aj plagáty ponúkajúce tie najlepšie a najchutnejšie produkty svojej doby. Nemálo zaujímavé budú aj vystavené jedálne a ponukové lístky hotelových reštaurácií. Návštevníci sa môžu tešiť aj na rôzne kuriozity – ako napr. fotografiu slávnostnej torty v podobe hasičskej prilby, ktorú nechali v 1. polovici 20. storočia vyhotoviť členovia Dobrovoľného hasičského zboru v Trnave pre jedného zo svojich členov. Prehliadka výstavy s odborným komentárom. Trvanie prehliadky cca 30 minút, miesto: výstavné priestory Štátneho archívu v Trnave.
Sprístupnenie:
Pamiatka slúži na iné účely
Vzťah k DEKD:
Podujatie je špeciálne pripravené pre DEKD
Určenie:
Verejnosť
Dátum a čas:
Piatok, 8.9.2017 od 09:00 do 17:00
Vstupné:
Zadarmo
Organizátor:
Štátny archív v Trnave
Webstránka:
http://www.minv.sk

Vrátiť sa späť na Katalóg aktivít DEKD