Detail aktivity

Pamiatka:
Múzeum Červený Kláštor, NKP Kláštor kartuziánov
Typ:
Kostoly, kláštory, synagógy
Podujatie:
Kláštorné dni
Typ:
Miestne slávnosti
Ilustračná fotografia
Múzeum Červený Kláštor, NKP Kláštor kartuziánov, Kláštorné dni
Miesto / adresa:
Pod lipami č. 20
Mesto:
Červený Kláštor
Popis:
Ide o verejnoprospešné podujatie, ktorým si múzeum pripomína a prezentuje život kartuziánskych a kamaldulských mníchov v regióne Zamaguria. Je to podujatie, ktoré má dlhodobý charakter, každoročne sa organizuje na začiatku jesene a u obyvateľov i návštevníkov je veľmi obľúbené. Kartuziáni a kamalduli, ktorí v kláštore pôsobili, boli veľmi vzdelaní ľudia. Venovali sa odpisovaniu, výzdobe a viazaniu Božieho slova. Okrem tradičného duchovného života, ktorí viedli, boli aj vynikajúci alchymisti, botanici, liečitelia, sklári, dokonca si varili vlastné pivo. Pomáhali ťažko skúšaným obyvateľom Zamaguria, liečili a ošetrovali pocestných, spájali národnosti aj národy. Najznámejším kamaldulským mníchom je mních Cyprián, ktorý významne prispel do odvetvia farmácie svojim herbárom.
Kláštorný deň pripomína návštevníkom život a duchovné hodnoty mníchov, ale aj svetskú zábavu a kultúru tohto rozmanitého národa. Okrem rôznorodého kultúrneho programu prezentuje aj tradičné jedlá Zamaguria, taktiež remeslá, ktoré ovládali nielen obyvatelia Zamaguria, ale aj mnísi v kláštore. Výstava výroby piva prezentuje zručnosť mníchov, ktorí boli varením vlastného piva známi. Duchovný rozmer mu dodáva nielen svätá omša, ale aj pomoc najzraniteľnejším, handicapovaným ľuďom zo sociálneho zariadenia a to kúpou ich hand-made výrobkov.
Cieľom projektu je priblížiť návštevníkom život mníchov, ale aj život obyvateľov blízkeho okolia. Keďže kartuziánsky kláštor sa nachádza na hranici s Poľskom, život, tradície, obyčaje, jazyk (nárečie), ale aj národnosť mnohých mníchov, ktorí v kláštore žili, je popretkávaný poľskou kultúrou, čo chápeme aj ako tému DEKD - Zdieľané dedičstvo. Keďže aj samotný mních Cyprián, legendárna postava kláštora, bol pôvodom Poliak.
Tento projekt je podporený grantom Šariš ľuďom a je spojený s dňom piva.
Sprístupnenie:
Pamiatka slúži bežne na prehliadky
Vzťah k DEKD:
Podujatie sa koná nezávisle od DEKD
Určenie:
Rodiny s deťmi
Dátum a čas:
Nedeľa, 15.9.2019 od 10:00 do 18:00
Pondelok, 16.9.2019 od 10:00 do 18:00
Vstupné:
Zadarmo
Organizátor:
Múzeum Červený Kláštor
Webstránka:
http://www.muzeumcervenyklastor.sk/
Telefón:
0904 729 110

Vrátiť sa späť na Katalóg aktivít DEKD