Slovenská Ľupča

Slovenská Ľupča - bývalé kráľovské mestečko. Prvá písomná zmienka je z roku 1250.

 

Obec leží v severovýchodnej časti Zvolenskej kotliny, 10 km od Banskej Bystrice smerom na Brezno. Má približne 3000 obyvateľov.

 

Dominantou obce je starobylý hrad z 13. stor., ktorý je sprístupnený návštevníkom.

 

K cenným historickým pamiatkam patrí archeologický nález pozostatkov stredovekého kláštora s kostolom Blahoslavenej Márie z prvej polovice 13. storočia.

 

Medzi dominanty obce patrí aj katolícky kostol Najsvätejšej Trojice, morový stĺp z konca 18. storočia, evanjelický kostol a niekoľko zachovaných meštiackych a sedliackych domov.

 

Okolitá príroda Nízkych Tatier a Slovenského Rudohoria poskytuje možnosti na prechádzky a turistiku spojenú so športom. Medzi najvýznamnejšie chránené prírodné prvky patrí Národná prírodná rezervácia Príboj, ktorá je najstaršou rezerváciou na Slovensku (od r. 1895) a Prírodná pamiatka Ľupčiansky skalný hríb.

 

Bohatý kultúrnospoločenský život v obci má tiež dávne korene. Detský folklórny súbor Dratvárik, divadelný ochotnícky súbor a saxofónové kvarteto pracujú v miestnom kultúrnom stredisku. Dlhoročnú tradíciu má dychová hasičská hudba. Detský tanečný swingový orchester pracuje v základnej umeleckej škole. Umelecká škola vychováva budúcich hudobníkov a výtvarníkov, ktorých je v obci tiež niekoľko, napr. keramikári, umelecký kováč, ľudový rezbár, maliari a literáti.

 

Pre športové aktivity slúži občanom a návštevníkom tenisový areál na Športovej ulici. V zimných mesiacoch sa ponúka záujemcom možnosť korčuľovania na klzisku v tom istom športovom areáli. Pre lyžiarov slúži približne 300 m dlhý lyžiarsky vlek, vhodný aj pre školské lyžiarske kurzy. Oddýchnuť a občerstviť sa je možné v príjemnom prostredí lyžiarskej chaty.

 

Okolie obce má vhodné podmienky na rozvoj cykloturistiky. Príjemný chládok Driekynskej doliny v horúcich letných dňoch vedia oceniť cyklisti aj peší turisti.

 

Ubytovacie možnosti v Pastoračnom centre poslúžia pre 20-30 nenáročných turistov. Návštevníkom ponúkajú stravovacie a občerstvovacie služby malé rodinné reštaurácie.