Detail aktivity

Pamiatka:
Kaštieľ a letohrádok v Markušovciach
Typ:
Kaštiele, kúrie
Podujatie:
Štefan Máriássy a jeho doba
Typ:
Ostatné
Miesto / adresa:
Michalská 55, 053 21
Mesto:
Markušovce
Popis:
Tretí septembrový deň sme pripravili udalosť Štefan Máriássy a jeho doba v objekte Kaštieľa a Letohrádku v Markušovciach. Celodenné kultúrne podujatie venované 500. výročiu úmrtia významného muža nielen v rode Máriássy ale aj v samotných dejinách Spiša. Súčasťou programu je stretnutie s Máriássyovcami, odborný seminár, koncert dobovej hudby, vystúpenie skupiny historického šermu JAGO, a svätá omša.

Výstavba Markušovského kaštieľa spadá do roku 1643 a viaže sa k menu František Mariássy , ktorý ho dal postaviť v renesančnom slohu. Rokoková prestavba je z rokov 1770 – 1775 , kedy sa stal majiteľom Wolfgang – Farkaš Máriássy. V 50. rokoch 20. storočia bol kaštieľ upravený pre účely múzea. Po rozsiahlej rekonštrukcii v rokoch 1983 - 1994 sa v ňom sprístupnila pre verejnosť Expozícia historického nábytku. Jej ťažiskom je nábytkový fond múzea, pochádzajúci z kaštieľa v Hodkovciach /patril rodine Csáky/ a markušovského kaštieľa.

Jednoposchodovú budovu letohrádku Dardanely dal postaviť Wolfgang Farkaš Mariássy v poslednej tretine 18. storočia zo spoločenských a reprezentačných dôvodov, ku ktorým prispela aj ohlásená návšteva cisárskeho dvora Jozefa II., ktorá sa napokon neuskutočnila.
Letohrádok je významnou pamiatkou rokokovej architektúry, hoci pôvodne bola postavená len jeho stredná časť. Pri rozsiahlej rekonštrukcii v 80. rokoch 20. storočia bola obnovená stredná časť vrátane reštaurovania fresiek a pristavené bočné krídlá.
Sprístupnenie:
Pamiatka slúži bežne na prehliadky
Vzťah k DEKD:
Podujatie je zosúladené s termínom DEKD
Určenie:
Verejnosť
Dátum a čas:
Piatok, 3.9.2021 od 12:00 do 21:00
Vstupné:
Obvyklé
Organizátor:
Múzeum Spiša
Webstránka:
http://www.muzeumspisa.com/mar.php?text=kastiel
Telefón:
+421 917 746 339

Vrátiť sa späť na Katalóg aktivít DEKD