Detail aktivity

Pamiatka:
ZÁMOK TOPOĽČIANKY
Typ:
Hrady, zámky, opevnenia, bašty
Podujatie:
Prehliadky muzeálnej expozície
Typ:
Prehliadka, sprevádzanie
Miesto / adresa:
Parková 1
Mesto:
Topoľčianky
Popis:
Renesančný Zámok zo 16. storočia s klasicistickou prístavbou je malebne zakomponovaný v nádhernej scenérii anglického parku. Je známy tiež tým, že bol sídlom vnučky cisára Františka Jozefa I. a cisárovnej Sisi – Augusty Habsburgovej a jej rodiny. Po vzniku 1. ČSR sa stal letným sídlom prezidentov republiky a pravidelne ho navštevoval aj prvý ČSR prezident T.G. Masaryk.
Pre svoju krásu, umeleckú a historickú hodnotu bol Zámok Topoľčianky v roku 1970 vyhlásený za Národnú kultúrnu pamiatku.
V klasicistickej prístavbe z 19. stor. sa nachádza múzeum dobového interiéru s expozíciou vzácneho nábytku, bytových doplnkov (obrazov, dobových portrétov, starých hodín, porcelánu, kobercov, slohových zrkadiel a historických zbraní).
Zámocká knižnica bola založená grófom J. Keglevichom a je jednou z najvzácnejších knižníc v strednej Európe. Knižnica obsahuje 7 prvotlačí z konca 15. stor, maďarskú sv. Bibliu z roku 1590, českú Králickú bibliu z roku 1613, aj prvú slovenskú gramatiku od Antona Bernoláka: Grammatica Slavica z roku 1790 a iné.
K pozoruhodnostiam zámku patrí aj Veľký prezidentský apartmán so zachovaným historickým nábytkom, ktorý využívali prezidenti počas svojích pobytov. Tiež Alicin apartmán s pôvodnou prekrásnou rokokovou spálňou. Alica bola jednou z dcér TGM, ktorá ho sprevádzala počas jeho pobytov na zámku.
Prehliadky muzeálnej expozície sú možné od 12.00 hod. do 16.00 hod., každú celú hodinu za znížené vstupné 1€.
Sprístupnenie:
Pamiatka slúži bežne na prehliadky
Vzťah k DEKD:
Podujatie je zosúladené s termínom DEKD
Určenie:
Verejnosť
Dátum a čas:
Piatok, 17.9.2021 od 12:00 do 16:00
Vstupné:
Znížené
Organizátor:
Zámok Topoľčianky
Webstránka:
http://www.zamok-topolcianky.sk
Telefón:
0377777555

Vrátiť sa späť na Katalóg aktivít DEKD