Detail aktivity

Pamiatka:
NÁRODOPISNÉ MÚZEUM OBCE TOPOĽČIANKY
Typ:
Ostatné
Podujatie:
Deň otvorených dverí s detailným sprievodným slovom pre návštevníkov
Typ:
Deň otvorených dverí
Miesto / adresa:
Hlavná ulica č.118
Mesto:
Topoľčianky
Popis:
Zbierka predmetov, ktoré nám hovoria o spôsobe života našich predkov bola založená manželmi prom. ped. ANNOU LUKÁČOVOU a Ing. JOZEFOM LUKÁČOM, CSc. Verejnosti bola sprístupnená v priestoroch Kultúrneho domu 29. augusta 1984.
V súčasnosti sa nachádza v samostatnej budove v centre obce. Počas jej existencie ju svojimi darmi obohatili naši občania. Obsahuje historické predmety zo života vidieckych ľudí z prelomu 19.-20. storočia. Okrem používaných základných životných potrieb sa tam nachádzajú aj také predmety ako krosná, kolovrátok, lampáš a pod. Pre mladú generáciu je to dnes, už neznámy svet, avšak dôležitý pre poznanie svojej identity. K 31. decembru 2015 má miestne Národopisné múzeum zaregistrovaných 548 exponátov. NÁRODOPISNÉ MÚZEUM v Topoľčiankach je zaregistrované v evidencii zariadení, ktoré majú charakter múzejnej prezentácie pod registračným číslom ZMP 16/2010.
Jedinečnosť múzea spočíva v kompletnosti náčinia na spracovanie konope. Ukážka plátna od najjemnejšieho po najdrsnejšie, najmocnejšie – vrecovinu. Zbierka kuchynského náčinia 19. a 20. stor. Kroj ženský, mužský, pracovný, sviatočný, svadobný. Zbierka náboženských – katolíckych predmetov, ktoré sa príležitostne používali doma i v chráme. Detailné sprievodné slovo pre návštevníkov.
Bližšie informácie na: www.topolcianky.sk, alebo objednávky prehliadok s odborným výkladom na tel. čísle 037/630 12 63
Sprístupnenie:
Pamiatka slúži bežne na prehliadky
Vzťah k DEKD:
Podujatie je zosúladené s termínom DEKD
Určenie:
Verejnosť
Dátum a čas:
Piatok, 17.9.2021 od 13:00 do 17:00
Vstupné:
Zadarmo
Organizátor:
Obec Topoľčianky
Webstránka:
http://www.topolcianky.sk
Telefón:
0376301263

Vrátiť sa späť na Katalóg aktivít DEKD