Detail aktivity

Pamiatka:
Kostol sv. Kozmu a Damiána
Typ:
Kostoly, kláštory, synagógy
Podujatie:
Deň otvorených dverí
Typ:
Prehliadka, sprevádzanie
Ilustračná fotografia
Kostol sv. Kozmu a Damiána, Deň otvorených dverí
Miesto / adresa:
Sedliacka Dubová
Mesto:
Sedliacka Dubová
Popis:
Prvá písomná zmienka o kostole nad obcou Sedliacka Dubová je z roku 1397. Kostol bol zasvätený sv. Kozmovi a Damiánovi. Sedliacka Dubová bola v tej dobe jedno z piatich cirkevných centier Dolnej Oravy a kostol slúžil pre obyvateľov niekoľkých okolitých dedín. V tom čase sa jednalo o drevený kostol s farou, cintorínom a školou v blízkosti. V 17. storočí bol kostol zrekonštruovaný a bola postavená kamenná veža, zachovaná dodnes. Veža mala aj strážnu funkciu. Z jej vrcholu je vidieť Oravský hrad, vrch Biel, strážnu vežu v Borovom, niekdajší brod cez Oravu a dalšie strategické miesta. V časoch vojen za hradbami kostola miestni obyvatelia nachádzali útočisko. V 18. storočí prebehla dalšia, baroková prestavba, pri ktorej bola vybudovaná kamenná loď kostola.
Význam kostola ako dominantného chrámu v svojom okolí však postupne upadal. Osamostatnili sa okolité farnosti Chlebnice a Krivá. Sedliacka Dubová pôvodne vystavaná na úpätí vrchu Žiar sa postupne presunula do údolia Oravy, pozdĺž hlavnej cesty, preto aj samotným Dubovčanom bolo nepohodlné chodiť do kostola na kopec. V 19. storočí začali stavať v dedine nový chrám. Keďže v dedine nesmeli byt súčasne dva kostoly, zo starého kostola na kopci strhli strechu a odniesli oltár. V roku 1886 dokončili kostol v obci v neogotickom štýle.
V roku 1997, pri 600. výročí prvej písomnej zmienky o obci, obyvatelia vyslobodili ruiny kostola z porastu stromov a kríkov. O rok nato sa začali dobrovoľnícke tábory zamerané na zakonzervovanie múrov pred ďalším rozpadom.
Deň otvorených dverí je ideálnou príležitosťou na prehliadku kostola aj výsledkov tohoročných prác. Program začína o 11:00 sv. omšou, pokračuje občerstvením zdarma, výstavou fotografií, prehliadkou a prezentáciou výsledkov.
Sprístupnenie:
Pamiatka slúži na iné účely
Vzťah k DEKD:
Podujatie sa koná nezávisle od DEKD
Určenie:
Verejnosť
Dátum a čas:
Piatok, 24.9.2021 od 10:00 do 15:00
Vstupné:
Zadarmo
Organizátor:
OZ Dubova Colonorum
Webstránka:
http://dubovacolonorum.sk/
Telefón:
0905011031

Vrátiť sa späť na Katalóg aktivít DEKD